NorComp 979-025-020R121
979-025-020R121 picture photo
Mfg. Part Number
979-025-020R121
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Brief Description
BACKSHELL DB25 METALIZED PLASTIC
Datasheet Download
979-025-020R121.pdf
Availability of 979-025-020R121
QUANTITY
979-025-020R121 Order Process
Ship out your order
Specifications of 979-025-020R121
Internal Part NumberEIS-979-025-020R121
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents979-025-020R121 Material Declaration
Product Training ModulesBackshell Selection Guide
D-Sub Connectors
3D Model979-025-0x0Rxx1.pdf979-025-0(1,2)0Rxx1.stp979-025-0(1,2)0Rxx1.igs
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Backshells, Hoods
Series979, ARMOR
Accessory TypeTwo Piece Backshell
Number of Positions25
Cable TypeRound
Cable Exit180°
ShieldingShielded
MaterialPlastic, Metallized
PlatingChrome
HardwareAssembly Hardware, Grommets
FeaturesMating Screws 4-40, Sealed
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)979-025-020R121
Related Links979-025, 979-025-020R121 Datasheet, NorComp Distributor
979-025-020R121 Details Description
Related parts for 979-025-020R121
IDC CABLE - AKR34H/AE34M/X datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 20 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 9A 24V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W SMBG datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.3W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V datasheet.pdf