TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S12-12S7
983-0S12-12S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-0S12-12S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0S12-12S7.pdf
Availability of 983-0S12-12S7
QUANTITY
983-0S12-12S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S12-12S7
Internal Part NumberEIS-983-0S12-12S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S12-12S7
Related Links983-0S, 983-0S12-12S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S12-12S7 Details Description
Related parts for 983-0S12-12S7
PHOTODIODE BLU W/DF 0.65MM SQ T1 datasheet.pdf
JACK LOCATOR datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 164 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3600K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf