TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S18-31P6-L
983-0S18-31P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S18-31P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
983-0S18-31P6-L.pdf
Availability of 983-0S18-31P6-L
QUANTITY
983-0S18-31P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S18-31P6-L
Internal Part NumberEIS-983-0S18-31P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S18-31P6-L
Related Links983-0S1, 983-0S18-31P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S18-31P6-L Details Description
Related parts for 983-0S18-31P6-L
PATCHCORD 1/4" BLUE 7FT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IC FANOUT DRIVER 1-6 24-SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 22POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W T18 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LFQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf