TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S20-16SN
983-0S20-16SN picture photo
Mfg. Part Number
983-0S20-16SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0S20-16SN.pdf
Availability of 983-0S20-16SN
QUANTITY
983-0S20-16SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S20-16SN
Internal Part NumberEIS-983-0S20-16SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S20-16SN
Related Links983-0S, 983-0S20-16SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S20-16SN Details Description
Related parts for 983-0S20-16SN
COVER FLANGE MOUNT FOR "B" BOX datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X6S 1210 datasheet.pdf
BLZP 5.08/08/90 SN BL BX datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 23CKT datasheet.pdf
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf