TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S20-39PN-L
983-0S20-39PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S20-39PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
983-0S20-39PN-L.pdf
Availability of 983-0S20-39PN-L
QUANTITY
983-0S20-39PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S20-39PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0S20-39PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S20-39PN-L
Related Links983-0S2, 983-0S20-39PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S20-39PN-L Details Description
Related parts for 983-0S20-39PN-L
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 7.0X5.0 HCSL BLANK datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU WHT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.66VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 9POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS datasheet.pdf