API Delevan 1008-821H
1008-821H picture photo
Mfg. Part Number
1008-821H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 820NH 708MA 300 MOHM
Datasheet Download
1008-821H.pdf
Availability of 1008-821H
QUANTITY
1008-821H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1008-821H
Internal Part NumberEIS-1008-821H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1008
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance820nH
Tolerance±3%
Current Rating708mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant140MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm)
Height - Seated (Max)0.085" (2.16mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1008-821H
Related Links1008, 1008-821H Datasheet, API Delevan Distributor
1008-821H Details Description
Related parts for 1008-821H
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
IC CPLD 640MC 7.24NS 144TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 132VWM 213VC P600 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/12-V-5 0 R88 datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 7POS SLDR GRAY datasheet.pdf