TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S20-39SN-L
983-0S20-39SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0S20-39SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
983-0S20-39SN-L.pdf
Availability of 983-0S20-39SN-L
QUANTITY
983-0S20-39SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S20-39SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0S20-39SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S20-39SN-L
Related Links983-0S2, 983-0S20-39SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S20-39SN-L Details Description
Related parts for 983-0S20-39SN-L
IC CTRLR HOTSWP HV DETECT 16SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC OPEN FRM 3.3V OUT 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf