TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0S24-61PN
983-0S24-61PN picture photo
Mfg. Part Number
983-0S24-61PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
983-0S24-61PN.pdf
Availability of 983-0S24-61PN
QUANTITY
983-0S24-61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0S24-61PN
Internal Part NumberEIS-983-0S24-61PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0S24-61PN
Related Links983-0S, 983-0S24-61PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0S24-61PN Details Description
Related parts for 983-0S24-61PN
IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC SMD datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 303 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S861 / 50 K/J40 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf