TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE10-06P6
983-0SE10-06P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE10-06P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
983-0SE10-06P6.pdf
Availability of 983-0SE10-06P6
QUANTITY
983-0SE10-06P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE10-06P6
Internal Part NumberEIS-983-0SE10-06P6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE10-06P6
Related Links983-0SE, 983-0SE10-06P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE10-06P6 Details Description
Related parts for 983-0SE10-06P6
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC PROCESSOR QUAD DGTL 783FCPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
FZ4 LITE BOX 2-CAM.PNP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTING datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NEOPRENE 15MM datasheet.pdf