TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE12-12PN-L
983-0SE12-12PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE12-12PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
983-0SE12-12PN-L.pdf
Availability of 983-0SE12-12PN-L
QUANTITY
983-0SE12-12PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE12-12PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE12-12PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE12-12PN-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE12-12PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE12-12PN-L Details Description
Related parts for 983-0SE12-12PN-L
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 450MHZ 16QSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN +/-3.3V datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERMINAL SCREW EXTEND PC MNT BLU datasheet.pdf
RES 950 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED HB CXA3050 SERIES datasheet.pdf
GASKET FOR TABLET PARTS -13 datasheet.pdf
IGBT 1200V 258A 893W SOT-227 datasheet.pdf