TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE12-12S6-L
983-0SE12-12S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE12-12S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
983-0SE12-12S6-L.pdf
Availability of 983-0SE12-12S6-L
QUANTITY
983-0SE12-12S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE12-12S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE12-12S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE12-12S6-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE12-12S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE12-12S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE12-12S6-L
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
THYRISTOR 6V 250A QFN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
BOARD EVAL BBG NB7L11MMN datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM MODULE datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X6MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf