TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE12-12SN-L
983-0SE12-12SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE12-12SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
983-0SE12-12SN-L.pdf
Availability of 983-0SE12-12SN-L
QUANTITY
983-0SE12-12SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE12-12SN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE12-12SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE12-12SN-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE12-12SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE12-12SN-L Details Description
Related parts for 983-0SE12-12SN-L
FLOATSWITCH VERT 25VA DUAL 134MM datasheet.pdf
IC BUFFER QUAD LV N-INV 14SOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD NV 20-QSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ18 19 OLIV datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 5V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
QF50 SRD HDR VT .76AU 50POS datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 95POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
REFLECTOR RND 119.5MM 80.2MM HT datasheet.pdf
POWER STRIP 36" 12OUT 15'CORD datasheet.pdf