TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE16-24S7
983-0SE16-24S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE16-24S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE16-24S7.pdf
Availability of 983-0SE16-24S7
QUANTITY
983-0SE16-24S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE16-24S7
Internal Part NumberEIS-983-0SE16-24S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert16-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE16-24S7
Related Links983-0SE, 983-0SE16-24S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE16-24S7 Details Description
Related parts for 983-0SE16-24S7
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
BOX ABS/PBT 27.55"L X 19.68"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 40 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf