Vicor Corporation VI-24B-MY-B1
VI-24B-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24B-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-24B-MY-B1.pdf
Availability of VI-24B-MY-B1
QUANTITY
VI-24B-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24B-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24B-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24B-MY-B1
Related LinksVI-24B, VI-24B-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24B-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-24B-MY-B1
TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W SOT363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RING UNINSUL datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 2C SHLD 600V datasheet.pdf