Vishay/Dale RLR05C5101GRRSL
RLR05C5101GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C5101GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C5101GRRSL.pdf
Availability of RLR05C5101GRRSL
QUANTITY
RLR05C5101GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C5101GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C5101GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C5101GRRSL
Related LinksRLR05C5, RLR05C5101GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C5101GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C5101GRRSL
TRANS PNP 25V 1A SOT-89 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 12V 833MA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-ST 6-PLEX datasheet.pdf
LED CBI 5MM BI-LVL BLANK/YW DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EVAL 85V HALF BRIDGE MOSFET DRVR datasheet.pdf