TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE18-31P6-L
983-0SE18-31P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE18-31P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
983-0SE18-31P6-L.pdf
Availability of 983-0SE18-31P6-L
QUANTITY
983-0SE18-31P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE18-31P6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE18-31P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE18-31P6-L
Related Links983-0SE1, 983-0SE18-31P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE18-31P6-L Details Description
Related parts for 983-0SE18-31P6-L
FIXED IND 4.7MH 60MA 13.9 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT89-5 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf