Murata Electronics North America GRM1557U1H9R5DZ01D
GRM1557U1H9R5DZ01D picture photo
Mfg. Part Number
GRM1557U1H9R5DZ01D
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9.5PF 50V U2J 0402
Datasheet Download
GRM1557U1H9R5DZ01D.pdf
Availability of GRM1557U1H9R5DZ01D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
GRM1557U1H9R5DZ01D Order Process
Ship out your order
Specifications of GRM1557U1H9R5DZ01D
Internal Part NumberEIS-GRM1557U1H9R5DZ01D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLGR,GC,GN Series 30/May/2012
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.5pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientU2J
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRM1557U1H9R5DZ01D
Related LinksGRM1557U1, GRM1557U1H9R5DZ01D Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRM1557U1H9R5DZ01D Details Description
Related parts for GRM1557U1H9R5DZ01D
CONN PLUG 21 POS .098 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
ADAPTIVE TERM KIT COMBO ST & SC datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6CH 16TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC AMP MMIC DIFF GAIN 20SMD datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S BY PLUG LC datasheet.pdf
10V + 5V References IC datasheet.pdf