ITT Cannon, LLC FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738 picture photo
Mfg. Part Number
FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 47POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738.pdf
Availability of FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
QUANTITY
FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
Internal Part NumberEIS-FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions47
Shell Size - Insert40-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
FeaturesFlame Retardant
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A, 46A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
Related LinksFRCIR00RV-40-, FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738 Details Description
Related parts for FRCIR00RV-40-9P-F80-T96-738
CONN HEADER .100 SNGL R/A 27POS datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.53UH 5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.04 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EVAL VERSACLOCK 5 PROGRAM CLK datasheet.pdf
KNURL NUT 3/8 datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf