TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE20-16P7-L
983-0SE20-16P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE20-16P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
983-0SE20-16P7-L.pdf
Availability of 983-0SE20-16P7-L
QUANTITY
983-0SE20-16P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE20-16P7-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE20-16P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE20-16P7-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE20-16P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE20-16P7-L Details Description
Related parts for 983-0SE20-16P7-L
IC POT DIG QUAD 1K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 3" datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB15 PLASTIC datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1158FCBGA datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 6 INCH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf