TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE22-19S6-L
983-0SE22-19S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE22-19S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
983-0SE22-19S6-L.pdf
Availability of 983-0SE22-19S6-L
QUANTITY
983-0SE22-19S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE22-19S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE22-19S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE22-19S6-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE22-19S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE22-19S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE22-19S6-L
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20TSSOP datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf