TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE24-61S6-L
983-0SE24-61S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE24-61S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
983-0SE24-61S6-L.pdf
Availability of 983-0SE24-61S6-L
QUANTITY
983-0SE24-61S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE24-61S6-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE24-61S6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE24-61S6-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE24-61S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE24-61S6-L Details Description
Related parts for 983-0SE24-61S6-L
VARISTOR 108V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90V 1.85A RADIAL datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 23MM RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 277 I/O 356BGA datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf