TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE24-61SN
983-0SE24-61SN picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE24-61SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE24-61SN.pdf
Availability of 983-0SE24-61SN
QUANTITY
983-0SE24-61SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE24-61SN
Internal Part NumberEIS-983-0SE24-61SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE24-61SN
Related Links983-0SE, 983-0SE24-61SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE24-61SN Details Description
Related parts for 983-0SE24-61SN
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14-DIP datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf