TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE28-42PN-L
983-0SE28-42PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE28-42PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS PIN
Datasheet Download
983-0SE28-42PN-L.pdf
Availability of 983-0SE28-42PN-L
QUANTITY
983-0SE28-42PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE28-42PN-L
Internal Part NumberEIS-983-0SE28-42PN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE28-42PN-L
Related Links983-0SE2, 983-0SE28-42PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE28-42PN-L Details Description
Related parts for 983-0SE28-42PN-L
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 16SOIC datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.250" (6.35mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 100 MOHM TH datasheet.pdf
MAX-LOC F3 3/4 .687-.812" STR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC 20POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf