TE Connectivity Deutsch Connectors 983-0SE28-42SN
983-0SE28-42SN picture photo
Mfg. Part Number
983-0SE28-42SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 42POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
983-0SE28-42SN.pdf
Availability of 983-0SE28-42SN
QUANTITY
983-0SE28-42SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-0SE28-42SN
Internal Part NumberEIS-983-0SE28-42SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions42
Shell Size - Insert28-42
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-0SE28-42SN
Related Links983-0SE, 983-0SE28-42SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-0SE28-42SN Details Description
Related parts for 983-0SE28-42SN
FIXED IND 6.8UH 1.8A 170 MOHM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 2.4A SCH6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" R/A TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf