TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine TXR54AC90-1004BI
TXR54AC90-1004BI picture photo
Mfg. Part Number
TXR54AC90-1004BI
Brief Description
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10-10SL
Datasheet Download
TXR54AC90-1004BI.pdf
Availability of TXR54AC90-1004BI
QUANTITY
TXR54AC90-1004BI Order Process
Ship out your order
Specifications of TXR54AC90-1004BI
Internal Part NumberEIS-TXR54AC90-1004BI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Cable Opening-
Diameter - Outside0.732" (18.60mm)
Shell Size - Insert10, 10S, 10SL
Thread Size5/8-24 UNEF
Cable Exit90°
MaterialAluminum Alloy
PlatingElectroless Nickel
ShieldingShielded
ColorSilver
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TXR54AC90-1004BI
TXR54AC90-1004BI Details Description
Related parts for TXR54AC90-1004BI
IC TEMP MONTR/PWM FANCTRL 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC datasheet.pdf
RES 499K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
MOD CBL 25FT OPEN END COILED datasheet.pdf
Connector Header 38 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf