TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K14-15P6-L
983-6K14-15P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K14-15P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6K14-15P6-L.pdf
Availability of 983-6K14-15P6-L
QUANTITY
983-6K14-15P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K14-15P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6K14-15P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K14-15P6-L
Related Links983-6K1, 983-6K14-15P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K14-15P6-L Details Description
Related parts for 983-6K14-15P6-L
RES SMD 64.9 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20TSSOP datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
CAP POLY 1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CORD PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CONN SKT STR SLDR FLATPAQ datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf