KEMET C0805C823K5RACTU
C0805C823K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0805C823K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
C0805C823K5RACTU.pdf
Availability of C0805C823K5RACTU
QUANTITY
C0805C823K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0805C823K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C0805C823K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0805C823K5RACTU
Related LinksC0805C82, C0805C823K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0805C823K5RACTU Details Description
Related parts for C0805C823K5RACTU
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 320W datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
EU CORDSET 10A 1.5M V-LOCK datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf