TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K14-15S6-L
983-6K14-15S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K14-15S6-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT
Datasheet Download
983-6K14-15S6-L.pdf
Availability of 983-6K14-15S6-L
QUANTITY
983-6K14-15S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K14-15S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6K14-15S6-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K14-15S6-L
Related Links983-6K1, 983-6K14-15S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K14-15S6-L Details Description
Related parts for 983-6K14-15S6-L
CAP FILM 0.027UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 3MM 3POS RA ROUND datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 51K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HMZD 4PR RA HDR 96P ASSY LF datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TERMINATION PLUG 120 OHM 4 TO 5 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf