TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K20-16PN-L
983-6K20-16PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K20-16PN-L
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
983-6K20-16PN-L.pdf
Availability of 983-6K20-16PN-L
QUANTITY
983-6K20-16PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K20-16PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6K20-16PN-L
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K20-16PN-L
Related Links983-6K2, 983-6K20-16PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K20-16PN-L Details Description
Related parts for 983-6K20-16PN-L
MOSFET N-CH 150V 3.6A 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SOCKET MOUNT PLATES FOR LY RELAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.28KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 500MA AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf
IGBT 600V 47A 192W TO247AC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf