TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6K20-39P7-L
983-6K20-39P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6K20-39P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
983-6K20-39P7-L.pdf
Availability of 983-6K20-39P7-L
QUANTITY
983-6K20-39P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6K20-39P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6K20-39P7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6K20-39P7-L
Related Links983-6K2, 983-6K20-39P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6K20-39P7-L Details Description
Related parts for 983-6K20-39P7-L
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVR/RCVR TRIPLE-RS232 16DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.652" (16.56mm) datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
NBC MOLDED PARTS datasheet.pdf
26500 24C 24#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
470000UF 40V 90X220MM 85C 15000H datasheet.pdf