TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE10-06PN-L
983-6KE10-06PN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE10-06PN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN
Datasheet Download
983-6KE10-06PN-L.pdf
Availability of 983-6KE10-06PN-L
QUANTITY
983-6KE10-06PN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE10-06PN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE10-06PN-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE10-06PN-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE10-06PN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE10-06PN-L Details Description
Related parts for 983-6KE10-06PN-L
IC FLASH 128MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
POT 10 OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.6V SC-82AB datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf