TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-03S6-L
983-6KE12-03S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-03S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT
Datasheet Download
983-6KE12-03S6-L.pdf
Availability of 983-6KE12-03S6-L
QUANTITY
983-6KE12-03S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-03S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-03S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-03S6-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE12-03S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-03S6-L Details Description
Related parts for 983-6KE12-03S6-L
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 22POS R/A datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS DUAL NATURAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO15 datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3V PANEL MT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 92MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
VARISTOR 420V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf