TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-12P6-L
983-6KE12-12P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-12P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
983-6KE12-12P6-L.pdf
Availability of 983-6KE12-12P6-L
QUANTITY
983-6KE12-12P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-12P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-12P6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-12P6-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE12-12P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-12P6-L Details Description
Related parts for 983-6KE12-12P6-L
RES 120K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT REPLACEMENT FOR DCT datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 74POS datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A SOCKT-OPEN END 3M datasheet.pdf