TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE12-12S7-L
983-6KE12-12S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE12-12S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT
Datasheet Download
983-6KE12-12S7-L.pdf
Availability of 983-6KE12-12S7-L
QUANTITY
983-6KE12-12S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE12-12S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE12-12S7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert12-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE12-12S7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE12-12S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE12-12S7-L Details Description
Related parts for 983-6KE12-12S7-L
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 60mA (Switch) Backlight 8-SON Exposed Pad (3x3) datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHMS PROBE datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 70POS 3A datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 34MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf