TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-12S7
983-6KE14-12S7 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-12S7
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE14-12S7.pdf
Availability of 983-6KE14-12S7
QUANTITY
983-6KE14-12S7 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-12S7
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-12S7
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-12S7
Related Links983-6KE, 983-6KE14-12S7 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-12S7 Details Description
Related parts for 983-6KE14-12S7
SOCKET SLD W/CLIP FOR HG4 RELAY datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENS PROX M12 .4-2MM 5M-CABLE datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 3.6UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 340MA 3 OHM TH datasheet.pdf
RES 11K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT 85 OHM PLUS DC 4X10 GR SN datasheet.pdf