Stackpole Electronics Inc. CF1JT51R0
CF1JT51R0 picture photo
Mfg. Part Number
CF1JT51R0
Brief Description
RES 51 OHM 1W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
CF1JT51R0.pdf
Availability of CF1JT51R0
QUANTITY
CF1JT51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CF1JT51R0
Internal Part NumberEIS-CF1JT51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CF1JT51R0
Related LinksCF1J, CF1JT51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CF1JT51R0 Details Description
Related parts for CF1JT51R0
SHAFT 12.78" FOR DISCONCT SWITCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR RED datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 88.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf