Ohmite RC1R0EA100RKE
RC1R0EA100RKE picture photo
Mfg. Part Number
RC1R0EA100RKE
Brief Description
RES SMD 100 OHM 10% 1W J LEAD
Datasheet Download
RC1R0EA100RKE.pdf
Availability of RC1R0EA100RKE
QUANTITY
RC1R0EA100RKE Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1R0EA100RKE
Internal Part NumberEIS-RC1R0EA100RKE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±10%
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient-1300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1R0EA100RKE
Related LinksRC1R0E, RC1R0EA100RKE Datasheet, Ohmite Distributor
RC1R0EA100RKE Details Description
Related parts for RC1R0EA100RKE
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 350MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TOOL PROCRIMP DIE MPQS 1.5-2.5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ 44VTBGA datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RGB 4SMD datasheet.pdf
CAP 4.7 UF 20% 63 V datasheet.pdf