Vishay/Dale RN55E2004FB14
RN55E2004FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E2004FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E2004FB14.pdf
Availability of RN55E2004FB14
QUANTITY
RN55E2004FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E2004FB14
Internal Part NumberEIS-RN55E2004FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E2004FB14
Related LinksRN55E2, RN55E2004FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E2004FB14 Details Description
Related parts for RN55E2004FB14
DIODE ZENER 2.5V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
METRAL 4RX1M RA RCP STB datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 50A SOT227 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 19MM datasheet.pdf