TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE14-15P7-L
983-6KE14-15P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE14-15P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
983-6KE14-15P7-L.pdf
Availability of 983-6KE14-15P7-L
QUANTITY
983-6KE14-15P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE14-15P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE14-15P7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE14-15P7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE14-15P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE14-15P7-L Details Description
Related parts for 983-6KE14-15P7-L
IC INVERTER HEX TTL/LSTTL 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONT PIN 8A CRMP 20-24AWG 1=10PC datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM WHITE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220 datasheet.pdf
IC ATTENUATOR VVA 24SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
172X150X55MM 115V IP55 SALT FOG datasheet.pdf