TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10P6-L
983-6KE16-10P6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10P6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN
Datasheet Download
983-6KE16-10P6-L.pdf
Availability of 983-6KE16-10P6-L
QUANTITY
983-6KE16-10P6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10P6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10P6-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10P6-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE16-10P6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10P6-L Details Description
Related parts for 983-6KE16-10P6-L
IC MCU USB EZ FX1 16KB 56-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
FUSE AUTO 60A 58VDC 500 PC datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 175MA 5.4 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf