TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10P6
983-6KE16-10P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE16-10P6.pdf
Availability of 983-6KE16-10P6
QUANTITY
983-6KE16-10P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10P6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10P6
Related Links983-6KE, 983-6KE16-10P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10P6 Details Description
Related parts for 983-6KE16-10P6
RES ARRAY 15 RES 1M OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PH 40A 120VAC datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO214AA datasheet.pdf
IC DSP MULTICORE 561FCBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf