TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10S7-L
983-6KE16-10S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
983-6KE16-10S7-L.pdf
Availability of 983-6KE16-10S7-L
QUANTITY
983-6KE16-10S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10S7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10S7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE16-10S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10S7-L Details Description
Related parts for 983-6KE16-10S7-L
RES SMD 953K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC LATCH ADDRS 8BIT CMOS 16SOIC datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 4BIT N-INVERT 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PWRBLADE V/T LF REC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
IC HJ-FET RF N-CH LNA M04 4SMD datasheet.pdf
DIODE STD REC 12A DO-203AA datasheet.pdf
952 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 750PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf