TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE16-10SN-L
983-6KE16-10SN-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE16-10SN-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
983-6KE16-10SN-L.pdf
Availability of 983-6KE16-10SN-L
QUANTITY
983-6KE16-10SN-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE16-10SN-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE16-10SN-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE16-10SN-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE16-10SN-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE16-10SN-L Details Description
Related parts for 983-6KE16-10SN-L
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 900VDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP 15M 12-24V datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 870MA 160 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf