TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE18-14P7-L
983-6KE18-14P7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE18-14P7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 14POS PIN
Datasheet Download
983-6KE18-14P7-L.pdf
Availability of 983-6KE18-14P7-L
QUANTITY
983-6KE18-14P7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE18-14P7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE18-14P7-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions14
Shell Size - Insert18-14
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE18-14P7-L
Related Links983-6KE1, 983-6KE18-14P7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE18-14P7-L Details Description
Related parts for 983-6KE18-14P7-L
RES SMD 7.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD MICRPWR 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2V 30W 15A datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 505MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf