TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE18-31SN
983-6KE18-31SN picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE18-31SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 31POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
983-6KE18-31SN.pdf
Availability of 983-6KE18-31SN
QUANTITY
983-6KE18-31SN Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE18-31SN
Internal Part NumberEIS-983-6KE18-31SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions31
Shell Size - Insert18-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE18-31SN
Related Links983-6KE, 983-6KE18-31SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE18-31SN Details Description
Related parts for 983-6KE18-31SN
LABEL S LAM DM PPR WH 1.50X0.75" datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 9pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
TEE,MALE BRANCH datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
22000UF 100V 64X143 85C ST datasheet.pdf