TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-16S6-L
983-6KE20-16S6-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-16S6-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT
Datasheet Download
983-6KE20-16S6-L.pdf
Availability of 983-6KE20-16S6-L
QUANTITY
983-6KE20-16S6-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-16S6-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-16S6-L
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-16S6-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE20-16S6-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-16S6-L Details Description
Related parts for 983-6KE20-16S6-L
OPTO SENSOR SLOT TYPE 3MM PCB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 110 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC SMCJ datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
68UF 400V 22X25MM 85C 5000H datasheet.pdf
IC RE BOOST ADJ 6.5A SYNC 9WQFN datasheet.pdf