TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE20-39P6
983-6KE20-39P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE20-39P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE20-39P6.pdf
Availability of 983-6KE20-39P6
QUANTITY
983-6KE20-39P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE20-39P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE20-39P6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE20-39P6
Related Links983-6KE, 983-6KE20-39P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE20-39P6 Details Description
Related parts for 983-6KE20-39P6
IC MPU/RESET CIRC 3.60V SC70-4 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf