TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE22-19S7-L
983-6KE22-19S7-L picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE22-19S7-L
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
983-6KE22-19S7-L.pdf
Availability of 983-6KE22-19S7-L
QUANTITY
983-6KE22-19S7-L Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE22-19S7-L
Internal Part NumberEIS-983-6KE22-19S7-L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
Orientation7
Shell Material, FinishStainless Steel
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE22-19S7-L
Related Links983-6KE2, 983-6KE22-19S7-L Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE22-19S7-L Details Description
Related parts for 983-6KE22-19S7-L
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 8POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 100POS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC PLL FREQ TRANSLATOR 36CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
TV 128C 128#22D SKT RECP datasheet.pdf
LC2MOS Precision 5 V/3 V Quad SPST Switches IC datasheet.pdf