TE Connectivity Deutsch Connectors 983-6KE24-61P6
983-6KE24-61P6 picture photo
Mfg. Part Number
983-6KE24-61P6
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
983-6KE24-61P6.pdf
Availability of 983-6KE24-61P6
QUANTITY
983-6KE24-61P6 Order Process
Ship out your order
Specifications of 983-6KE24-61P6
Internal Part NumberEIS-983-6KE24-61P6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series983
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
Orientation6
Ingress ProtectionEnvironment Sealed
Shell Material, FinishStainless Steel
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)983-6KE24-61P6
Related Links983-6KE, 983-6KE24-61P6 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
983-6KE24-61P6 Details Description
Related parts for 983-6KE24-61P6
CABLE FAST SCSI1-SCSI2 UL2919 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf