Vishay/Dale RNC55H7062BSBSL
RNC55H7062BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H7062BSBSL
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H7062BSBSL.pdf
Availability of RNC55H7062BSBSL
QUANTITY
RNC55H7062BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H7062BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H7062BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H7062BSBSL
Related LinksRNC55H7, RNC55H7062BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H7062BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H7062BSBSL
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GP 1KV 25A MICRODE BUTTN datasheet.pdf